Biegun 16

Szesnastoletni uczeń Szkoły ‘Eton‘ College wyruszył w Kwietniu 2011 roku na Biegun Północny i dotarł tam w zaledwie 4 dni. Parker Liautaud, tak się nazywa chłopak który mieszka w Londynie wraz z załogowym kolegą Doug‘iem Stoop ukończyli odcinek 112 km tydzień wcześniej niż zakładali, pomimo opóźnienia przed startem spowodowanego złymi warunkami atmosferycznymi.

Urodzony w Kaliforni Parker, który mówi o sobie “przeciętny koleżka pozbawiony atletycznej postawy” śmignął przez Ziemską Zamrażarkę w minusowych temperaturach sięgających -40°C. Wskaźnik rtęci jednak nie spowodował u chłopaka spadku adrenaliny. Raczej mu ją skutecznie podniósł.

Po osiągnięciu celu powiedział: “To było wspaniałe! Jestem konkretnie przerażony ale w równym stopniu szczęśliwy.

Wraz z uczniem gimnazjum wyruszył naukowiec zajmującym się badaniem zmian środowiska naturalnego. W kontekście topnienia lodowców przeprowadził on serię badań dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Universytetu Alberta, US. Ma on nadzieję wnieść nowe dane do analiz dotyczących Globalnego Ocieplenia tym samym ilustrując jego faktyczny stan.

Uczestnicy wyprawy pobrali próbki śniegu oraz zmierzyli jego pokrywę w 200 miejscach każdego dnia, co pomoże w aktualizacji badań zmain klimatycznych.

Parker Liautaud ma nadzieje, że poprzez zwrócenie uwagi na charakter tej ekspedycji jego rówieśnicy będa mogli się nie tylko zapoznać się z tematem jakim jest ochrona srodowiska ale również będą mogli odważniej prowadzić dialog we własnym gronie na ten ważny temat dla teraźniejszych okoliczności.

Łachacz” przygód i wariat na płaszczyźnie przetrwania w każdych warunkach Bear Grylls powiedział: “Podziwiam Parkera za jego oddanie oraz zapał w tak słusznej sprawie. Wiem jak dużo może osiągnąć człowiek w danej sprawie jeśli wkłada w nie całe swoje serce i duszę.” ‘Niedźwiedź’u skromnie dodał: “W pełni wspieram determinacje młodzieńca i chcę aby jego klimatyczna wiadomość dotarła do wszystkich Światowych liderów.

Ta ekspedycja była drugim podejściem do zagadnienia Bieguna Północnego przez Parkera. W Marcu 2010 roku kiedy chłopak miał zaledwie 15 lat zdobył się na odwagę i wyruszył z podobną misją na Biegun Północny. Jego celem było wezwanie Liderów wszystkich Państw aby ustawodawczo podjęli oni walkę z systematycznie pogarszającym się klimatem na Ziemi spowodowanym zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Niestety 24 km przed osiągnięciem celu chłopak wraz ze swoim przewodnikiem Doug’iem Stoup zmuszeni byli dokończyć wyprawę śmigłowcem. Ostatecznie dotarli na Biegun 10 Kwietnia 2010 roku. Warunki pogodowe, które były opisane wówczas przez NASA jako najgorsze odkąd rozpoczęto w tym rejonie badania odsunęły marzenia Parkera o osiągnięciu Bieguna na piechotę na kolejny rok. W roku 2011 postanowił on ponowić próbę. Tym razem z sukcesem.

W związku z tą historią przypomina mi się wątek z życia Marka Kamińskiego i niepełnosprawnego szesnastolatka Janka Meli z 2004 roku kiedy to przekraczali granice ludzkich możliwości podczas wyprawy “Razem na Biegun“. Zdobyli wtedy dwa bieguny w jeden rok i stali się Polskimi bohaterami w skali całego Świata. (…) Coś w tym jest, kiedy w życiu… bez względu na kształt i rodzaj okoliczności, czas i miejsce w którym przychodzimy na świat nasze marzenia są najwartościowszym elementem życiowej układanki. Układanki, której większy obraz kreuje każdy z nas, a którego ramy wykraczają poza wszelkie horyzonty.

Szesnastolatek zdobywa Biegun i przesyła wiadomość dla Świata.

a.jozefowski, Parker Liautaud . WDDW Polska

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,