BMX . Miej$ki Wertep

Kiedyś? Kiedyś spełnią się Twoje marzenia? Pewnej chłodnej nocy obudzisz się i odkryjesz, że Twój sen się nie spełnił. Wszystko się potoczyło nie tak jak chciałeś. I nigdy się nie już nie wróci… Twoje cenne i senne marzenie.

Zwykłe Niedzielne popołudnie. Nikt z nas się nie umawiał na kręcenie dokumentu. Po prostu postanowiłem zabrać ze sobą kamerę i zobaczyć co dziś się wydarzy. Podjechaliśmy na Wschodni Londyn, Hackney. Columbia Rd, Broadway Market, Goldsmith’s Row i ten właściwy dla nas Haggerston Park. Nie byłem jedyny, który trzymał się ogrodzenia i zza siatki obserwował dzieciaki śmigające malutkimi rowerkami po tych dość sporych jak na ich własne poczucie wielkości wzniesieniach. Stałem i wpatrywałem się w tę rodzinną atrakcję myśląc: Czego ja się mogę tu nauczyć? Czegoś, czego nie widziałem?

Może to jest coś czym się wcześniej nie interesowałem. Postanowiłem zweryfikować swoją wiedzę na temat parków rowerowych dla BMX i generalnie dla rowerów w Polsce. Pośród dość niewielu wykopalisk dotyczących tej tematyki trafiłem na Bike Park w Lublinie przy ul. Janowskiej. Inwestycja powstała w roku 2009 i jej realizacją zajęła się firma BTProject. Firma o sobie:

(…) Jesteśmy firmą zajmującą się kompleksowym wykonawstwem obiektów sportowych przeznaczonych do kolarstwa grawitacyjnego (…) jesteśmy w stanie podjąć się każdego wyzwania mając pewność, że spełnimy oczekiwania naszych kilentów. (…)

Czytamy na stronie internetowej firmy BTProject.

.

Przepraszam, czy można powtórzyć jeszcze raz ile kosztowała ta inwestycja?!

“(…) Wykonawca skarży się na złą pogodę, która pokrzyżowała mu szyki w PAŹDZIERNIKU 2009 roku! Ratusz jak do tej pory wydał na tę inwestycję 4,7mln, a już wiadomo że trzeba będzie jeszcze dołożyć. (…)”

Patrząc na powyższą kwotę przypominają mi się słowa matki patrzącej w mój dzienniczek szkolny: “nic dziwnego, że z Polskiego!” Skarbnikowi Urzędu Miasta również należy się pała za wsteczne postępy z Ekonomii. Przeinwestować jest bardzo łatwo. Koniec końców jednak okazało się, że strategia finansowania “Bike Track’a” w Lublinie zaskoczyła nie tylko Sztukmistrza Rachunkowości Urzędu Miasta ale i wykonawców. Było ich wielu.
Zaprosiłem do krótkiej rozmowy telefonicznej osobę, która osobiście odwiedziła Tor Rowerowy w Lublinie w 2010 roku. Mateusz “Rudy” Kubiak z reprezentacji dziennikarzy portalu FreeStyle.pl opowiedział mi między innymi co było przyczyną wyłożenia tak olbrzymich pieniędzy na jak się okazało: Profesjonalny Track dla BMX.

[audio:http://arturjozefowski.home.pl/wddwpolska/mp3/BMX_2010.mp3|titles=Wywiad WDDW Polska z Mateuszem “Rudym” Kubiakiem – Freestyle.pl na temat Lublin Off The Track 2010 – Profesjonalnego Toru Rowerowego w Lublinie – Jego Funkcji oraz Kondycji. Rozmowa na temat Sposobu Inwestowania w różnej wielkości i o różnym stopniu trudności tory rowerowe oraz Kultywacji Sportów Rowerowych BMX w Polsce]

Rozmowa z Mateuszem “Rudym” sporo mi wyjaśniła. Dużo zrozumiałem o strukturze Sportów BMX. Od roku Tor w Lublinie posiada rangę UCI. Pomimo zagruzowanego budżetu milionami Polskich Złotych z Wysypiska Śmieci powstała ogólnopolska atrakcja. Oczywiście – jak wspomina Mateusz – jeśli się ma głowę na karku to można wybudować podstawowy – dobrze sprawujący swoją rolę “Pump Track” dla początkujących – jak i bardziej zaawansowanych użytkowników BMX za bardzo normalne pieniądze. Wystarczy trochę wyobraźni, dobrej pogody oraz rąk do pracy, których – jeśli są chęci, nigdy nie zabraknie.

Tu na Haggerston Park w to ciepłe Niedzielne popołudnie, patrzyłem tak na te prawdziwie zadowolone twarze dzieciaczków, kolesi z dziewczynami siedzących w cieniu obok trzeciego asfaltowego zakrętu opierających się o swoje wysłużone rowery, słuchałem szczerego śmiechu ojców dopingujących swoje pociechy, rozmawiających ludzi stojących tak jak ja za siatką, że fajnie, że zabawnie, że to niesamowite, żeby popatrzeć na tego małego – musi mieć chyba z 3 latka – myślałem sobie o tym jak ja miałem te 6 lat i zrywałem półtora razy większego od siebie Uniwersala rodziców spod klatki i dociskałem ile sił w nogach wokół bloku kółka, plecami uderzając o krawędź twardego siodełka.

(…) Nagle się zestarzałeś. Po prostu nic o czym marzyłeś się nie spełniło i nie spełni się ponieważ nigdy nie zrobiłeś tego decydującego dla Twojej przyszłości ruchu. Zepchnąłeś na dno swojej wyobraźni wszystko to o czym śniłeś i teraz usilnie starasz się o wszystkim co dla Ciebie było ważne – zapomnieć. Włączasz ten kretyński telewizor i bezmyślnie naśladujesz wszystko to co widzisz. (…)

Grupa WDDW Polska apeluje do wszystkich Prezydentów miast w Polsce oraz jednostek Administracji Skarbowej Urzędów Miast aby bez zbędnej deklaracji wyborczo-marketingowej wybudowali po jednym parku dla BMX w obszarze swojego miasta – nie koniecznie przekraczającym powierzchnię 1ha.

a.jozefowski . WDDW Polska & FreeStyle

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,