Szacunek

Na zamknięcie roku zostawiliśmy sobie wyjątkowy artykuł. Parę słów o tym, co jest najważniejszym motywem w życiu każdego z nas. Esencja egzystencji. Jej gęste zabarwienie i konsystencja. Ponadprzeciętne i ponad wyjątkowe okoliczności rozumienia, rozpoznawania, reagowania na kłamstwo i chamstwo. Sposób identyfikacji szczerych intencji i lokalizacja prawdy. Jedyny synonim braterskiej miłości i zaufania. Mądrość wrodzona. Nigdy nie zapomnij czym jest – SZACUNEK.

Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Drugi na liście najbogatszych ludzi Świata, którego wartość jest szacowana na $23 biliony zdobył szacunek nie poprzez swoje przychody netto ale dzięki poszanowaniu całej swojej  rodziny. Dzięki mądrości, konsekwencji i cierpliwości w podejmowaniu swoich decyzji. Pierwszy na liście najzamożniejszych ludzi Świata jest uważany za bóstwo w swojej randze Królestwa Tajlandii. Bhumibol Adulyadej. Według obywateli całego Państwa jest on dosłownym odzwierciedleniem dobroci, mądrości i szacunku jaki jest w jego stronę adresowany. Dokładnie tak, Szacunku. Dlaczego Vladimir Putin nie znalazł się w ścisłej czołówce listy najbogatszych ludzi na Ziemi i dlaczego majątek Królowej Anglii Queen Elizabeth II został zdegradowany aż do 12 miejsca? Wielu z was pewnie by się doszukiwało złośliwości ze strony mediów i tych którzy są autorami tego rodzaju rankingów.

Wielu z was również podkreśli fakt, że to pieniądze zmieniają ludzi w Bogów. Wielu z was ponownie i z uporem maniaka wskaże palcem na bezsilnych ludzi, którym się materialnie nie wiedzie twierdząc, że tylko nieudacznicy wyciągają pusty los na loterii. Nie jeden z twórców tej taniej filozofii życia uważając się za demokratycznie wolnego człowieka chyba nigdy nie miał szansy stać dłużej niż minutę przed lustrem. Dlaczego? Po to aby poważnie spojrzeć sobie w oczy próbując zmienić ten bezsensownie zakłamany finansowy bełkot, bez przerwy i na okrągło powtarzanego sobie pacierza “zdobyłem szacunek, bo mi płacąna coś co posiada choćby niewielką w skali całego życia wartość!

Szacunek nie przejawia się wolnością słowa. To nie poukładane w rymy święte słowa pani “waluty“. To nie sława, wysoka pozycja w społeczeństwie czy rozmiar klaty. To nie są skrzętnie policzone dobre uczynki, z których rozliczasz innych. To nie ruch społeczny ani ulotka z gołą dziwką i telefonem do agencji. Szacunek – wbrew pozorom – nie przejawia się wolnością wyboru, bo jego rygorystyczna dyscyplina nie przyzwala na ignorowanie wyboru innych! Ważne, aby w imię Szacunku świadomie pożegnać się z tym co Tobą szarpie na lewo i prawo i starać się uspokoić szalejące wokół Twojej głowy emocje. Konieczne jest wyjście z szeregu gotowych do wyścigu szczurów po to, aby zobaczyć jego nieistotną skalę oraz zrozumieć jego agonistyczny, żenujący cel.

(…) Pewne niedzielne, słoneczne popołudnie – to był chyba jeden z tych kretyńskich protestów, który jak cyrk próbował wtórować paradzie gamoni z kolorowymi banerami i plakatami starających ośmieszyć całą sprawę “Krzyża”. W pewnym momencie obok przechodziła para małżeńska z dziećmi. Kobieta podeszła do jednego nastolatków i spokojnie wypowiedziała następujące słowa: – Kiedyś będziecie porządkować bałagan, którego dziś jesteście sprawcami.

Szacunek to nie koniecznie wyrażony werbalnie, lecz wyraźny i widoczny spokój w Twoich oczach. Szacunek to silny profil i  żelazna postawa człowieka, który w zakresie samemu sobie wytyczonych celów i obowiązków – bez względu na okoliczności – dokonuje wiarygodnego wyboru.  Wyboru, który w imię ludzkiej godności, honoru i poszanowania jest w stanie ofiarować własne – bezcenne życie.

WDDW Polska

, , , , , , , , , , , ,