IMU w Nurcie

XVI OGÓLNOPOLSKI NIEZALEŻNY PRZEGLĄD FORM DOKUMENTALNYCH


Film “IMU . Jestem Tobą” w reżyserii a.jozefowski WDDW Polska został finalnie nagrodzony na XVI Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Kielcach, który odbył się w dniach 22-26 Listopada 2010. Główną nagrodę wręczono Krzysztofowi Rączyńskiemu za doskonałą produkcję “Tata zza żelaznej kurtyny“.

Do NURT’u nadesłano 114 prac. Każda reprezentowała bardzo wysoki poziom. Mocny charakter “Przeglądu” odrzucał wszystkie polityczne układy oraz ich dziwną selekcję. Wybrane 34 pozycje zostały posegregowane na dziewięć bloków tematycznych:  *** 1. Opowieści (nie tylko) Katyńskie; 2. Obrazy Życia; 3. Prawda, Dobro i Piękno; 4. Dezerterzy; 5. Świat Według…; 6. Gdzie Jest Ten Dom…; 7. Muzyczne Ścieżki Życia; 8. Oczekiwania.; 9. Polska na Plusie?

Filmy odtwarzano na małym i dużym ekranie Kieleckiego Centrum Kultury przez 5 dni. Codziennie odbywały się trzy seanse trwające nie dłużej niż 2 godziny. Film “IMU . Jestem Tobą” odnalazł się w Grupie pokazów zatytułowanych Świat Według… Nasz 3 minutowy film zebrał ogromne brawa i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród widzów w każdej kategorii wiekowej.

Jak się okazuje, reprezentantów wydawało by się tak daleko od siebie oddalonych Grup wiekowych, w równie dominującym stopniu cechuje ten sam schemat życia. Nasza wyobraźnia to potężny pokład energii, który jakby utknął gdzieś na mieliźnie naszej podświadomości. Wpatrzeni nieruchomo w horyzont, tęsknimy za wolnością. Okazuje się, że mimo dobrobytu, biedy, mimo tych wszechobecnych :dziwnych: zmian, zakazów i nakazów jesteśmy wciąż gotowi – na bezgraniczne oddanie się niekończącej podróży w poszukiwaniu inspiracji, prawdy, wiarygodności. Ciekawość Świata. Jakbyśmy mieli dosyć tego śmietnika. Rzeczywistości “nie naszej”. Jakbyśmy wierzyli w inne miejsca. Podczas gdy w naszych oczach wiara w sprawiedliwość odchodzi na dalszy plan, dobro występując w roli “ojca” wskazuje na odrzucenie wszelkiego rodzaju przyjętych stereotypów, trwale naświetlając prawdziwe oblicze  naszej niedoskonałej pamięci. Pamięci o rodzinie, miłości i edukacji. To prawdziwe odzwierciedlenie tego co reprezentuje dokument. Dobry dokument. Idealna synchronizacja przekazu i odbioru. Moment wiernego podążania całym sobą za przejmującym dźwiękiem i pozaramowym obrazem.

Dyrektorem Artystycznym tegorocznego Przeglądu NURT 2010 był Reżyser oraz Niekwestionowany Mistrz Teatru i Dokumentu Pan Krzysztof Miklaszewski. W komisji selekcyjnej zasiedli: Krzysztof Miklaszewski, Marian Cuczydło oraz Andrzej Kozieja. Komisja Artystyczna: Maria Malatyńska – przewodnicząca, Ryszard Bugajski, Piotr Kletowski, Zdzisław Pietrasik oraz Stanisław Żak.

Special thanks to Jacob Moore! – a.jozefowski, WDDW Polska

, , , , , , , , , , , , ,