Sprowadzony do Barteru

Jak patrzę na “Nasz Świat”, na jego dzisiejszą gospodarkę światową to widzę jedno. Tłum ludzi gromadzący się wokół miejsca zbrodni owiniętego policyjną taśmą. Kto jest oprawcą a kto ofiarą? Ta sprawa nie jest aż tak skomplikowana jakby nam się mogło wydawać.

Tym świadomym artystą, wciąż powracającym na miejsce zbrodni aby podziwiać swoje mordercze dzieło niszczenia “Naszego Świata” jest – “pieniądz“. Oczywiście nie sam … “Pan pieniądz“.

… ….Nasz “pupilek“. Jedyne dziecko, którego nigdy nie mamy dosyć, wypełnia szczęściem nasze konta bankowe, skarbonki. Równa bruzdy i luki w naszej niedoskonałości.  Banknot przedarty, mokry, w plikach, pomazany – to nie jest ważne. Nie ważne gdzie i jak “robiony”. Ważne, że zawsze jest mile widziany w każdym towarzystwie. Lubimy go pieszczotliwie nazywać – mamona, waluta, papier, flota, hajs, dziengi, sos, kasa, żelatyna, siano… a w tłustych plikach – Kolumna Zygmunta!

……. Dla niektórych z nas Pieniądze to podstawa. Fundament naszej normalności. I to jest tak oczywiste jak pojęcie funkcji w matematyce. Lecz są ludzie, dla których ten świat to nie monetarny dysk opierający się na czterech papierowych żółwiach. Są ludzie, którzy mają bardziej rozwinięte pojęcie o otaczającym nas świecie i swoją pomysłowością, sprytem i siłą charakteru sprowadzają pieniądz do bezwzględnego parteru. Proponując alternatywne i przytomne rozwiązanie jakim jest Barter rzucają na kolana ekonomię i bankowość równie skutecznie jak wielkie religie tego świata swoich skromnych wyznawców.

……. Proszę pozwolić nam przedstawić Państwu Pana Krzysztofa. Właściciela i założyciela serwisu internetowego www.bartersi.pl. Zaintrygowani ideą zadaliśmy pomysłodawcy kilka pytań w związku z jego działalnością.

wddw Co to jest serwis "bartersi.pl"?

Jest to strona do wymiany towarów lub usług dla wszystkich. Barter jest popularny, ale głównie wśród firm a my pragniemy go upowszechnić dla każdego.

wddw Czym zajmowałeś się przed rozwinięciem skrzydeł w bartersi.pl?

Z racji posiadania ziemi jestem rolnikiem, ale prowadzę również małą firmę zajmującą się reklamą, dystrybucją i handlem w Internecie.

wddw Skąd wziął się pomysł na Twój serwis?

Sporo czytałem na temat pieniądza. Szczególnie polecam książkę “Złoto, banki, ludzie – krotka historia pieniądza”. Analizując obecny system zauważyłem, że prowadzi on ludzi do ruiny finansowej. W dodatku jest to system niewolniczy, czyli całkowicie uzależniający ludzi od tych, co mają władzę produkowania pieniądza. Jednocześnie zdałem sobie sprawę, że pieniądz jest już niepotrzebny i że dzięki komputerom można dokonywać transakcji bez potrzeby posiadania fizycznej gotówki. Coś za coś. Im dłużej nad tym myślałem tym bardziej oczywistym stało się, że w dzisiejszych czasach najmądrzejsi ludzie zechcą zabezpieczyć się przed problemami finansowymi przenosząc część aktywów do świata barteru.

wddw Czy ten serwis jest wyciągnięciem ręki do ludzi? Czy może inny sposób na odłożenie grosza?

Jak bardzo mój pomysł może pomóc ludziom można przekonać się analizując, do czego doszło w Argentynie. Tam barter uratował ludzi od śmierci głodowej. Serwis bartersi.pl to usługa świadczona ludziom. Jeśli będę tą usługę świadczył dobrze to utrzymam się finansowo. W obecnej sytuacji nie czerpię z tego pomysłu żadnych korzyści. Przeciwnie dokładam do Bartersów z własnej kieszeni.

wddw Czy dostajesz maile od użytkowników z opiniamii na temat serwisu? Chcesz go udoskonalać?

Cały czas serwis jest udoskonalany. Czasem tez dostaje maile, nawet przez pewien czas funkcjonowało forum gdzie staraliśmy się wymieniać pomysłami.

wddw Czy uważasz, że Polska jest dobrze rozwiniętym krajem gospodarczo?

Polska jest znakomitym miejscem do robienia interesów. Mam na myśli położenie geograficzne. Mamy też znakomitych obywateli, którzy są bardzo przedsiębiorczy. Jednak system u nas panujący sprzyja “klikom“. Dopóki ma się mały biznes można spokojnie działać, jeśli jednak pomysł dobrze się rozwinie, natychmiast  zjawiają się panowie z propozycją nie do odrzucenia i biznes zmienia właściciela. To jest chore. Mamy, więc piękny kraj i wspaniałych ludzi ale beznadziejną władzę, która zamiast pomagać przeszkadza Polakom. Biorąc pod uwagę, że nasi biznesmeni walczą z konkurencją mając związane ręce to radzimy sobie całkiem dobrze. Jestem jednak pewien, że gdyby zdjąć z nas chore przepisy i uwolnić od “klik” to bylibyśmy potęgą gospodarcza na świecie.

wddw Czy Twoim zdaniem Polakom są potrzebne tego typu rozwiązania jak Twój zaproponowany system barterowy?

Prawdę pisząc cały świat potrzebuje takich rozwiązań. Barter to jedyna jeszcze legalna możliwość by nie być całkowicie uzależnionym od Banku Światowego. Świat zmierza do tyrani, czyli władzy jednego rządu. Barter jest sposobem na alternatywną gospodarkę działającą niezależnie od systemów bankowych.

wddw Czy barter ma ograniczenia? Czy jest to "działo", którym można zabarykadować drzwi do banku światowego?

Barter daje odporność na kryzysy gospodarcze. Ponieważ jest to system niezależny od gospodarki światowej. Można nawet mówić od trendzie odwrotnym. Gdy świat pogrąża się w kryzysie to barter rozkwita. Gdy jest brak pieniędzy na rynku to ludzie chętniej wymieniają się towarem za towar. Przykład Argentyny potwierdza, że mam rację. Niektórzy żyją tam tylko dzięki barterowi. Kupują jedzenie, ubranie i wszystko, co potrzebują za kredyty barterowe.

Barter nie jest w stanie zlikwidować bankowości. Jest to tylko alternatywa i mała konkurencja dla oficjalnego systemu. Jeśli jednak uznamy teorię, że bankierzy celowo wywołują kryzysy finansowe to oczywiście barter jest im nie na rękę gdyż może sprawić ze kryzys bankierom nie będzie się opłacał. W takim przypadku system barterowy może służyć jako zbiornik retencyjny, czyli może zabezpieczać przed skutkami powodzi a innym razem przed skutkami suszy.

… System pieniężny na świecie jest zły, ponieważ nie ma konkurencji. Barter byłby taka małą konkurencją ...

wddw Jak mógłbyś zachęcić ludzi do życia mając w ręku taką broń jaką jest aktualnie barter?

Barter jest sprawdzony i skuteczny, ale ludzie nie są świadomi jego zalet i to jest główny problem. W dzisiejszej sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze do czynienia z prawdziwym kryzysem zalecam każdemu by zainwestował w barter 10% swoich obrotów. To jest bezpieczny pułap. Nie można przenieść całego biznesu do barteru gdyż trzeba posiadać tradycyjne pieniądze na podatki czy zapłatę za energię lub inne rachunki. To może kiedyś ulec zmianie, ale dziś 10% jest bezpieczne. Możemy mieć swój prywatny finansowy zbiornik retencyjny.

… Zlekceważenie szansy jaką daje barter jest równoważne z całkowitym oddaniem swojej przyszłości w ręce tych, którzy aktualnie nami rządzą ...

wddw Czy serwis bartersi.pl jest pewną strategią czy tylko eksperymentem?

Bartersi, jako pomysł są pewni, jednak czy utrzymają się na rynku zależy tylko od tego czy ktoś będzie chciał z tej platformy skorzystać. Życie tej konkretnej platformy zależy od tego czy ktoś zechce ją wesprzeć. Na razie jest słabo i pomysł istnieje tylko dzięki mojej determinacji. Mile widziani są więc ludzie popierający naszą ideę wolności i samodzielności gospodarczej.

wddw Czy znasz tego typu rozwiązania barterowe stosowane na Świecie?

Na świecie barter jest bardzo popularny. Podobno 20% wszystkich transakcji dokonywana jest w barterze. Jednak platformy barterowe są dostępne tylko dla biznesmenów. Mój pomysł, jako platforma dla wszystkich jest unikalny. Chyba jako jedyni łączymy platformę dla firm i osób indywidualnych, ale mogę się mylić.

… Największy sukces barter odniósł chyba w Szwajcarii. Tam ich walutę uznano za wymienialną, czyli stała się drugim legalnym środkiem płatniczym …

wddw Skąd czerpiesz inspiracje do życia?

Inspiracje do życia czerpię z Biblii.

≡wddw Czy jesteś człowiekiem businessu czy progresu? Czy według Ciebie można postawić pomiędzy tymi słowami znak równości?

Prawdziwi biznesmeni żeby utrzymać się na wolnym rynku muszą ciągle się rozwijać. Nie jest to konieczne przy biznesie kompradorskim. W wolnym rynku te określenia byłyby równoważne, ale w socjalizmie mają ze sobą niewiele wspólnego.

Barter jak się okazuje, może rozwijać skrzydła i dawać olbrzymie możliwości rozwoju każdemu z nas w każdej dziedzinie. Jest w stanie się odizolować od istniejącej struktury finansowej i działać zupełnie niezależnie w globalnym przepływie handlu powodując wzrost wolumenu tranzakcji na całym świecie. Barter to sposób na zminimalizowanie produkcji napędzającej konsumpcję tandety oraz doskonała metoda na zmniejszenie nadwyżek produktów szkodliwych dla ludzi i środowiska.

Lecz dla mnie barter to znacznie więcej niż alternatywa na zmianę wizji gospodarności świata. To katalizator dla rozwoju nie tylko nauki ale przede wszystkim – sztuki.

.

WDDW Polska

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,